Администрацията на Министерският съвет (Дирекция Модернизация на администрацията) публикува на Портала за обществени консултации необичайно остро за такъв тип процедури, становище по проекта на МЗ да закрие дирекцията за правата на пациентите, а щатните бройки да се трансформират в съветници към политическия кабинет на министъра на здравеопазването и в няколко други дирекции.
Цитат:
„Описанието на проблемите е общо, декларативно и без аргументи.
С приемането на Закона за извънредното положение беше въведен и текста експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК да се удължават автоматично по време на действието на извънредната епидемична обстановка и три месеца след това. Тоест решенията, които са изтекли до 31.03.22 г., остават валидни до 30.06.22 г. До тук добре, предполага се, че все пак ще има време да се насрочат нови дати и преосвидетелстване, на всички, на които решението е изтекло педи 31- ви март.
МЗ публикува за обществено обсъждане изменение в Устройствения правилник на ведомството. В него се предвижда закриване на дирекцията за защита на правата на пациентите. С освободените щатните бройки се увеличава бройката на съветниците в политическия кабинет на министъра и някои дирекции.
Потребителски рейтинг: 5 / 5
На 7 април, в деня, в който честваме световният ден на здравето, петте, регистрирани сдружения на болници в страната, излязоха със съвместна декларация срещу част от клаузите, записани в анекса към Националния рамков договор, който се очаква да се подпише от НЗОК и БЛС следващата седмица. Представителите на болниците са единодушни, че новите записи в проекта на НРД, с които се определят минимални заплати на сестри, лекари и санитари са в нарушение на законите и въвеждането им може да навреди на лечението на пациентите. Писмото е адресирано до премиера, министрите на финансите и здравеопазването, председателя на ПК по здравеопазване в Парламента, членовете на Надзорния съвет и Управителя на НЗОК. Ето и пълният текст:
Министерството на здравеопазването е започнало процедура по актуализация на Националната здравна карта. Изпратени са покани до участниците. Предстои сформирането на областните комисии, които включват: областния управител, двама представители на регионалната здравна инспекция, двама представители на районната здравноосигурителна каса, двама представители на районната колегия на Българския лекарски съюз, един представител на районната колегия на Българския зъболекарски съюз, един представител на регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, един представител на представителните организации за защита на правата на пациентите.
Първоначално идеята за здравна карта е да се картират доставчиците на медицински услуги в страната и да се въведе задължение за държавата, при липса на достатъчно предлагане на медицинска помощ в даден регион, да може да въздейства за разкриването на нови лечебни заведения.
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари разпространи становището си, че е против диференцираното заплащане на профилактичите прегледи, предвидено в анекса към НРД. С анекса се предвижда цените да се обвържат с броя на извършените профилактични прегледи. Колкото повече профилактични прегледи извърши един общопрактикуваш лекар (ОПЛ), толкова по-висока цена ще му бъде заплатена от НЗОК. Целта на НЗОК е ясна – финансво стимул за извършване на повече профилактични прегледи. Възражението на лекарите е, че броят на прегледите не зависи само от тях, а и от пациентите. Ето и целия текст на съобщението.
Повод за този коментар е обвързването на увеличението на цените на клиничните пътеки с повишаване на минималните трудови възнаграждения на персонала на лечебните заведения, записано в подписания миналата седмица анекс към НРД. Няма съмнение в добрите намерения на Правителството да повиши заплатите на работещите в лечебните заведения.
Потребителски рейтинг: 1 / 5
Надзорният съвет на НЗОК ще обсъди днес проекта за анекс към Националния рамков договор. Предлагаме на вашето внимание най-съществените нови моменти. Предвид отпадането на извънредната епидемична обстановка от 1-ви април отпадат също:
Заплащането на допълнителни средства от НЗОК към заплатите на медицинския персонал в болниците - 600 лева за лекари, 360 лева за сестри и акушерки и 120 лева за санитари.
Заплащането на до 85% от дейността на лечебните заведения, независимо от обема на отчетените дейности.
Страница 1 от 115