ПРАВО

Всички държавни и общински болници с ТЕЛК

Всички държавни и общински болници с ТЕЛК

Министерството на здравеопазването е публикувало за обществено обсъждане проект за изменение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи.

С него се задължават всички държавни и общински многопрофилни болници и КОЦ да разкрият Трудово експертни лекарски комисии (ТЕЛК), като областните и университетските ще са задължени разкрият по две комисии. Разходите за комисиите ще са за сметка на лечебното заведение. Според мотивите на проекта само за заплати ще са необходими 10200 лева месечно.
Според чл. 11 на проекта „В ТЕЛК се включват не по-малко от трима лекари, единият от които е председател, и се определят лекари – резервни членове. В ТЕЛК задължително се включват всички началници на клиники/отделения от лечебното заведение, към което е разкрита ТЕЛК.“
Документите на освидетелстваните лица ще се разпределят по електронен път на случаен принцип между болниците в страната, като освидетелстваното лице няма да знае в коя болница се разглеждат документите му.
Промяната на Правилника цели да се създадат повече комисии, да се ускори освидетелстването на хората с увреждания и да се ограничат възможностите за корупция.
Технически проблеми могат да възникнат с това, че не всички медицински документи са налични в електронен вид. Въпреки, че МЗ заплаща за всяко освидетелствано лице, сумите по Наредба 3, могат да се окажат недостатъчни за покриване на разходите за освидетелстване, което означава, че болницата ще бъде принудена да финансира този разход от други свои проходи.
Не е посочено изрично, но може да се предположи, че лекарите, които са на основен трудов договор, би трябвало да работят извън работно време, като членове на ТЕЛК, защото по договорите им с лечебните заведения и изискванията на НЗОК (с малки изключения), те са длъжни да осъществяват дейността си по клинични пътеки в рамките на пълен работен ден. Не е съвсем ясно юридически, как болницата ще задължи лекарите си да работят извънредно за освидетелстване на хора с трайни увреждания.
Отделно от това, назначаването в комисиите на лекари без опит в освидетелстването на лица с трайна неработоспособност, може да доведе до множество оспорвания на решенията на комисиите и допълнително забавяне на процесите.



Въвеждането на задължение за разкриване на комисии във всички държавни и общински болници с Правилника е в противоречие с текста на чл. 104 от Закона за здравето, според който разкриването на ТЕЛК става по предложение на ръководителя на съответното лечебно заведение. Следователно за да се приложи Правилника в тази му част ще е необходима и промяна в закона.
Промяната в Правилника не засяга частните болници, което поставя отново и въпроса за различното третиране на юридически лица, според вида на собствеността. Според чл. 19 на Конституцията, законът създава еднакви правни условия за всички юридически лица.
Тези и други въпроси следва да се обсъдят преди приемането на измененията, за да не се получи обратния на желания ефект от промяната.
Остава открит и въпроса защо освидетелстването трябва да се извършва от болниците. Работата на лекарите е да издадат медицински документи, свързани с лечението на болните. Оценката на трайната неработоспособност и дължимото за това обезщетение е логично да се извършва от този, при когото се осигуряваме за този риск – Националният осигурителен институт, който и ще заплаща обезщетението.

Ако искате да участвате в общественото обсъждане, можете да го направите тук.


 

Хареса ли ви тази статия? Ако не искате да пропуснете някоя, абонирайте се за нашия бюлетин.

Подобни статии