МЕДИЦИНА

Децата произвеждат в пъти повече антитела срещу COVID-19 от възрастните, сочи проучване

Децата произвеждат в пъти повече антитела срещу COVID-19 от възрастните, сочи проучване

Децата до 10-годишна възраст произвеждат в пъти повече антитела срещу COVID-19 от възрастните, сочи ново проучване, публикувано в „ДЖАМА Нетуърк опън“. Това дава известно обяснение защо децата са по-малко податливи на усложнения при боледуване от коронавирус, но въпреки това авторите уточняват, че трябват
допълнителни изследвания.


Екипът от „Уеил Корнел Медисин“ е изследвал почти 32 000 теста за антитела от Ню Йорк, направени в периода април – август 2020 г. При тестовете на 1200 деца 17% са дали резултат за стара инфекция с коронавирус, а при 30 000 възрастни – 19%. След това учените изследвали пробите на част от тези пациенти – 85 деца и 3648
възрастни, като обърнали специално внимание на нивата на имуноглобулин G или IgG антителата.
Тези антитела имат неутрализиращ ефект, когато се свържат с шиповидния протеин на вируса и не му позволяват да проникне в клеткитe.
Накрая учените сравнили тези резултати с други 126 пациента на възраст от една до 24 години, като нито един от тях не е карал тежка коронавирусна инфекция. В последната група децата на възраст от една до 10 години имали средно два пъти по-високи нива на IgG антитела в сравнение с тези на възраст от 11 до 18 години.
По-големите деца, пък, имали два пъти повече от същите антитела, в сравнение с младежите на възраст от 19 до 24 години. „Нашите открития сочат, че разликите в клиничните прояви на коронавируса при малките пациенти може би се дължат на зависеща от възрастта имунна реакция“, сочат учените.

{module title="Подобни статии"}

Фактите от началото на пандемията досега сочат, че децата са значително по-малко засегнати от коронавируса и това е контра интуитивно, казват медици. Малките деца обикновено карат респираторните инфекции доста по-тежко от възрастните, но за коронавирусът това не важи.
Друго проучване, публикувано в „Нейчър къмюникейшънс“, сочи, че децата вероятно имат много по-активен вроден имунитет – това е първата линия защита на тялото ни, още преди да се образуват неутрализиращите антитела. В този вид имунитет ключова роля играят клетки като неутрофилите, които патрулират из тялото и търсят инфекции.
Друга теория, която също все още не е доказана е, че децата имат значително помалко клетъчни рецептори от типа АСЕ2, които коронавирусът използва, за дa навлезе в клетките.
Учените от новото проучване, обаче, посочват и един парадокс – макар антителата сред младежите да са най-ниски сред боледуване, те се увеличават с възрастта, но в същото време по-възрастните хора са по-уязвими при инфекция.
Медиците признават, че не могат да обяснят този парадокс напълно. Според тях една от възможностите за високата смъртност при възрастни пациенти са най-вече придружаващите заболявания.

{module title="Subscribe"}{module title="Анкета"}

Подобни статии