Специалистите по обща медицина да преглеждат, но без фиксирането на пациенти към само един личен лекар. Премахване на капитационната форма на заплащане за извършване на редовните медицински прегледи и замяна на „първичния и вторичен преглед” с „амбулаторен случай”, при който да се отчита не прегледа, а успешно проведеното амбулаторно лечение са идеите за промяна в извънболничната помощ на управляващите, лансирана миналата седмица от председателя на здравната комисия в Парламента доц. Антон Тонев.
Заместник председателят на Българският лекарски съюз д-р Николай Брънзалов изразява несъгласието на съсловието с предлаганата реформа.
„Да, имаме проблеми, но нещата трябва да се обмислят добре и да се види кога и как промените да бъдат въведени. „В капитацията влизат 180 дейности. Ако тя бъде премахната, дали ще излезе сметката?“, попита зам.-председателят на БЛС.
При добрия лекар, който се старае и който провежда надлежно прегледи, има и най-голяма опашка, а пред съседния кабинет няма никого. Те ще изчакат ли реда си при тези, които преглеждат надлежно или просто ще влезе в съседния кабинет, за да я получат? Тези два прегледа еднакви ли са? Като аргумент д-р Брънзалов посочва и незавършеното електронно здравеопазване.
Пациентска организация „Заедно с теб“ изрази позиция, че промяната крие риск за Спешна помощ. Другите пациентски организации не са обявили публични позиции до сега.
Предложението на управляващата коалиция по същество приравнява специалистите по обща медицина с всички останали. Премахването на капитацията ще даде възможност на пациентът да избира лекар всеки път, когато има нужда от преглед, а не веднъж на 6 месеца, както е сега. Отчитането на амбулаторен случай, а не на отделен преглед, както е сега, обвързва заплащането с резултата. Предложенията в съвкупност са стимул за конкуренцията и може да подобрят качеството на амбулаторната помощ.
Проблем на реформата може да се окаже контролът върху отчитането на прегледите, тъй като с премахването на капитационното заплащане, отпада и ролята на gatekeeper, която имаха до сега личните лекари.
За сега не е ясно дали предложението на доц. Тонев е част от цялостен план за реформа на здравната система и дали се подкрепя от всички партии от управляващата коалиция. Министърът на здравеопазването също не е изразил позиция до този момент.
Коментари