МЕДИЦИНА

"Виртуална болница" в Германия помага по време на пандемията

"Виртуална болница" в Германия помага по време на пандемията

Германски проектът, наречен Виртуална болница, работи от март и има за цел да помогне на по-малките болници да поемат и да се грижат за пациенти с COVID-19, предотвратявайки претоварването на големите болници.


Така наречената телемедицина става все по-популярна по време на пандемията и може да се използва и в бъдеще, за да помогне за подобряване на достъпа до специализирани грижи в райони извън големите градове.
„Пациентите, страдащи от дихателна недостатъчност, обикновено са случаи за големи, многодисциплинарни и много добре оборудвани болници. Местните и регионалните болници в повечето случаи не биха се справили с това“, казва пред Франс прес Гернот Маркс, директор на интензивното отделение в Университетската болница в Аахен, един от експертните центрове на проекта.
В малката болница в град Столберг, д-р Андреас Bootsveld пък наблюдава 14 пациента на интензивно лечение- една пета от броя, наблюдавани от Маркс. но когато трябва да взема решения за живота или лечението за пациентите с COVID-19, той не е сам, защото има възможност да се консултира с колегите си, и да използва съветите на екип от специалисти.
Благодарение на виртуалните консултации „можем да правим неща, които преди биха изисквали трансфер до по-голяма болница - казва д-р Bootsveld. „Всичко това не означава, че досега не сме вършили нещата както трябва, но вече имаме достъп до специалисти, които обикновено не бихме срещнали в регионална болница
Виртуална мрежа за консултации - Северен Рейн-Вестфалия е свързвала 17 местни болници с двете големи университетски болници в региона, чрез мрежа за виртуални консултации, от 2012 г. насам, но заради „коронавируса“ през март разширихме обхвата до всички болници в региона. Изправена пред COVID-19 и многото неизвестни, виртуалната болница дава възможност да се създаде мрежа за споделяне на опит, която да помогне на пациентите на място - казва ръководителят на проекта Сандра Дохмен и допълва:
Телемедицината направи възможно да се защити на капацитета за интензивното лечение по време на пандемията, казва още тя и допълва, че досега 90 процента от пациенти са успели да останат в болници близо до мястото, където живеят.

{module Подобни статии}
До сега в Столберг са се извършвали виртуални консултации с помощта на количка, оборудвана с компютър и камера, която може да се пренася от легло до легло, но в интерес на бързината, заради пандемията лекарите вече могат да поискат и среща с едно щракване на бутон само с лаптоп и уеб камера.
От началото на пандемията участниците в проекта са извършили над 1800 видеоконференции, като са помогнали за лечението на 300 пациенти. Но тъй като участниците в срещата все още трябва да си водят бележки на ръка, а списъците с лекарства се изпращат по факс, следващата стъпка за проекта ще бъде да се разработят начини за автоматично прехвърляне на здравни данни по време на разговорите, като например жизненоважни показатели.
Подобна схема, подкрепена от ЕС, наречена ICU4Covid, планира да помогне на лекарите да наблюдават около 30 000 пациенти годишно в няколко държави.

 {module Subscribe}{module Анкета}

Подобни статии