Актуализираните данни от проспективно проучване от фаза 2, представени на Световната конференция за рак на белия дроб през 2020 г., показват, че апатиниб може да бъде безопасна и ефективна нова възможност за лечение на пациенти с напреднал, предварително лекуван дребноклетъчен рак на белия дроб.
Дребноклетъчният рак на белия дроб е агресивно злокачествено заболяване, което представлява около 15% от всички видове рак на белия дроб, отбелязват авторите в резюме на техните данни.
Като се имат предвид незадоволителните възможности за лечение на втора и следващи линии и фактът, че заболяването има средна степен на преживяемост без прогресия (PFS - продължителността на времето, в което пациентът живее с болестта, но не се влошава) - от 3 месеца изследователи от болницата на университета Jilin в Чангчун, Китай се заели да оценят ефикасността и безопасността на апатиниб в комбинация с химиотерапия.
Първоначалните резултати са били представени на Световната конференция за рак на белия дроб през 2019. Проспективното едноцентрово клинично проучване включва 31 пациенти и се провежда от март 2018 г. до октомври 2019 г..
В допълнение към едно от химиотерапевтичните средства, иринотекан или доцетаксел, на пациентите първоначално се прилага апатиниб веднъж дневно в доза от 500 mg . Поради трудната поносимост, планът за лечение е коригиран до по-ниска доза от 250 mg веднъж дневно и ако пациентите получат сериозни или тежки нежелани събития (от степен 3 или 4), апатиниб може да бъде допълнително намален до 250 mg през ден.
Основната цел на проучването е била да се оцени PFS. Други вторични цели включват идентифициране на общата преживяемост, степента на контрол на заболяването, степента на обективен отговор и броя на преживените нежелани реакции.
В този актуализиран анализ авторите на изследването отбелязват, Степен на обективен отговор от 25% и Степента на контрол на заболяването от 100%. Медианата на PFS (продължителността на времето, в което пациентът живее с болестта, но не се влошава) е била 7,43 месеца, а общата преживяемост е била 12,5 месеца.
Когато авторите изследват по-малки подгрупи от пациенти в рамките на по-голямото проучване, те откриват, че пациентите с ограничен стадий на заболяването имат по-дълга продължителността на времето, в което пациентът живее с болестта, но не се влошава, в сравнение с тези с екстензивно заболяване (9,17 месеца в сравнение с 4,33 месеца). Освен това не са наблюдавани значителни разлики в ефикасността при подгрупите пациенти, които са получавали различни начални дози от 500 mg спрямо 250 mg или по-млади (под 60 години) спрямо по-възрастни (над 60 години) пациенти.
Най-честите нежелани събития, свързани с лечението, са неутропения (нисък брой на белите кръвни клетки), тромбоцитопения, хипертония, синдром на крака и ръката (зачервяване или подуване на дланите на ръцете и / или стъпалата на краката), протеинурия (излишък на протеин в урината), диария, нарушена чернодробна функция и мукозит. Авторите също така отбелязват, че честотата на нежеланите реакции от степен 3 до 4 е по-ниска и лечението се понася по-добре, когато пациентите получават начална доза апатиниб 250 mg плюс химиотерапия.
Като цяло авторите заключават, че когато се добави към химиотерапията, инхибиторът на тирозин киназата апатиниб, се установява обещаваща ефикасност и се понася добре при пациенти с предварително лекуван напреднал Дребноклетъчен рак на белия дроб, особено в доза от 250 mg на ден.