По време на парламентарния контрол днес, от БСП потърсиха коментара на министъра на здравеопаването във връзка с писмо на здравните специалисти от МБАЛ "Св.Петка" - Видин и във връзка с продължаващите протести в здравното заведение.
От БСП искаха да стане ясно какви мерки е предприело и ще предприеме Министерството на здравеопазването за ефективното , ефикасно и икономическо управление на дружеството.
Както и какъв е към момента фактическия размер и структура на разходите за персонала и какво е съотношението между основните работни заплати за лекар, специалист по здравни грижи и санитар в дружеството.
На което Ананиев отговори публично на сайта на здравното министерство :
"МБАЛ „Света Петка” АД, гр. Видин е акционерно дружество по смисъла на Търговския закон, в което държавата притежава 83,25% от капитала, а останалата част от капитала е разпределена между общините от региона. Същото се управлява от съвет на директорите, който се избира от общото събрание на акционерите. В тази връзка следва да се има предвид, че министърът на здравеопазването упражнява правата на държавата като акционер в дружеството и съответно неговите задължения и права са с оглед на това му качество. Съгласно Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, управленската отговорност е на съвета на директорите."
Министерството на здравеопазването е разработило проект на
Методика за образуване на разходите за персонал и работните заплати на медицинския и немедицинския персонал в държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ,
който след обсъждане от Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в „Здравеопазването“ предстои да влезе в сила.
От МЗ очакват, че с прилагането на методиката ще се постигне баланс между финансовите възможности на лечебните заведения и равнището на възнагражденията на медицинските специалисти, както и ще се постигне така търсената справедливост и прозрачност при определяне на индивидуалния размер на възнагражденията.
Ананиев информира още, че е приета и предстои да бъде публикувана Наредба за утвърждаване на стандарти за финансова дейност, прилагани от държавните и общински лечебни заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове.
Заради което се очаква повишаване на възнагражденията на медицинските специалисти.
През първо тримесечие на 2019 г. от МБАЛ „ Св. Петка“- Видин са отчетени общо разходи за персонал в размер на 1 487 362 лв., в т. ч. 1 246 798 лв. за възнаграждения и 240 564 лв. за осигурителни вноски, съобщи още Ананиев.
От общите разходи за възнаграждения 97,3% са изплатени за заплати по трудови правоотношения и 2,7% за възнаграждения по договори за управление и контрол и по граждански договори.
Разпределението на трудовите възнаграждения по категории персонал е както следва:
33% за лекари,
41% за специалисти по здравни грижи,
15% за санитари и болногледачи
11% за друг персонал.
Средно списъчният състав на лечебното заведение е 435 човека, от които 90 лекари, 197 медицински сестри, 93 санитари и болногледачи и 55 човека – друг персонал.
Към 31.03.2019 г. средно месечните възнаграждения по основни категории персонал са както следва:
1 458 лв. за лекари,
844 лв. за специалисти по здравни грижи и
673 лв. за санитари и болногледачи.
Съотношението между работните заплати за лекар, специалист по здравни грижи и санитар-болногледач, според отчетените данни за първо тримесечие на 2019 г. е
2,2 : 1,3 : 1.
"В заключение Ви уверявам, че се прави всичко възможно да бъдат гарантирани справедливи и прозрачни процедури при определяне на работните заплати на медицинските специалисти, но министърът на здравеопазването не може да определя едностранно размера на възнаграждения.", затвори отговора си Ананиев