Клинична патология
-
Аутопсии показват как Covid уврежда мозъка
Мозъкът на хората, починали от COVID-19, е силно подобен на мозъка на хората, които умират от невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон, с изявено възпаление и нарушена верига, показват резултатите от аутопсично изследване публикувано в списание Nature.
-
Течната биопсия - нови възможности за откриване и проследяване на рака
Течната биопсия, на серумни проби, взети от пациенти с рак на гърдата, може да предостави все по-точна информация за прогресията на рака и да даде възможност за по-ранно откриване на рецидив, показва ново проучване от Университета на Източна Финландия и Университетската болница Куопио. Резултатите са публикувани в списание Cancers.
Известно е, че клетките на туморите на гърдата се различават, както по генетични, така и по биологични свойства. Това явление е известно като интратуморна хетерогенност. От гледна точка на лечението на рак, интратуморната хетерогенност е основно предизвикателство, тъй като раковите клетки с различни биологични свойства могат да имат различен отговор на лечението. -
Предварителен отказ от претенции срещу лекари и лечебни заведения е нищожен
Повечето хора не желаят на починали техни близки да се прави аутопсия по най-различни причини. Някои болници се възползват от това, като в замяна на освобождаването от аутопсия, искат от наследниците на починалия да подпишат декларация, с която се отказват от всички бъдещи претенции за търсене на наказателна или гражданска отговорност от болницата за смъртта на близките им. Такъв документ можете да видите на снимката, издаден от една Варненска болница. Умишлено сме заличили името на болницата и всички лични данни, защото целта на тази статия е да разгледаме въпроса по принцип. Дали това действие на болницата е правомерно попитахме професор Поля Голева:
-
Проблеми на правния режим на аутопсията в нашата страна
1.За медицинското образование и прогреса на медицинската наука, за разкриване на истинските причини за смъртта на пациента, аутопсията е от изключително голямо значение. Правото като основен регулатор на обществените отношение, не е безучастно към тези въпроси и неговата задача е, като отчита достойнството на пациента и неговите близки, да създаде такива правила, които да съобразяват както защитата на основните права на човека, така и нуждата от разкриване на истинските процеси, протичащи в организма на болния и довели до леталния му изход, да съдейства за обогатяване на медицинската наука, с цел нейните постижения да помогнат на живите.
-
Откриха иновативна лаборатория в Шумен
В Шумен отвори врати новата база на Специализираната медико-диагностична лаборатория „Авхон“ (авхон – диагноза от иврит). Управител е д-р Хелия Божилова, специалист по обща и клинична патология, онкология, магистър по здравен мениджмънт, има сертификат по цитопатология, сертификати от курсове в чужбина, вкл. oт Harvard Medical School по молекулярна диагностика. Екипът на СМДЛ „Авхон“ се състои от патолози, лекар със специалност клинична лаборатория и инфекциозни болести – консултант, молекулярни биолози, професори-консултанти и технически сътрудници.
-
Търговска сделка ли е аутопсията?
Има теми, които са трудни и неприятни, заради негативната емоционална натовареност. Теми, които касаят правната регламентация на житейски казуси, в които превес вземат лични, емоционални, философски и дори религиозни аргументи.