МЕДИЦИНА

Безопасни ли са ваксините за болни с рак?

Безопасни ли са ваксините за болни с рак?

Този въпрос е в съзнанието на изследователите и онколозите много преди началото на въвеждането на ваксините Pfizer и Moderna. Въпреки че има консенсус, че ваксините са безопасни за повечето пациенти с рак, според Американското онкологично общество все още няма достатъчно данни за тяхната ефективност.
Американското онкологично общество препоръчва раково болните да говорят с лекарите си, преди да получат какъвто и да е вид ваксина, тъй като всеки пациенти и начинът му на лечение са различни.

„Има няколко причини, които могат да наложат забавяне на ваксинацията при раково болен. Такива например са скорошни трансплантации на стволови клетки или скорошно използване на терапевтични средства, за които е известно, че намаляват ефикасността на ваксината“, казва д-р Laura Makaroff, вицепрезидент, отговорен за превенцията и ранното откриване на рака в Американското раково общество.
"Що се отнася до безопасността на ваксината, всяка ситуация за всеки пациент с рак е различна. "Ваксината Covid-19 определено е безопасна за хора с рак, но е важно пациентите да проведат разговор със своя лекуващ лекар, за да определят кога е подходящият момент за поставяне на ваксината."
„Всички насоки, които виждаме от Американското онкологично общество и други водещи онкологични групи са, че имунизацията за Covid-19 се препоръчва за пациенти в активна терапия, но наистина разбираме, че има ограничени данни за безопасността и ефикасността на тези пациенти ", каза Makaroff.
Въпреки ограничените данни, много онкологични експерти и лекари препоръчват ваксиниране на повечето пациенти с рак – особено на тези, които са най-застрашени по време на пандемията.


{module Подобни статии}


„Потенциалните ползи далеч надхвърлят рисковете“, каза д-р Brian Koffman, главен медицински директор на Обществото на хроничната лимфоцитна левкемия(ХЛЛ), група, която представлява пациенти с най-честата форма на левкемия за възрастни в западния свят.
"Въпреки липсата на данни за безопасност, особено при пациенти с ХЛЛ, се очаква ваксинацията срещу SARS-Cov-2 да бъде безопасна."
Пациентите с хронична лимфоцитна левкемия, които развиват симптоматичен Covid-19, имат 89% риск от хоспитализация, каза Koffman пред CNN, въз основа на проучване, публикувано в списание Nature.
ХЛЛ се характеризира с отслабена имунна система. Имунокомпроментирането е толкова тежко, че на пациентите с ХЛЛ се препоръчва да избягват живи ваксини като тези срещу морбили или жълта треска.
Отслабената имунна система също означава, че тези пациенти с рак имат повишен риск от смърт поради Covid-19, според д-р Chaitra Ujjani, лекар от Алианса за грижа за рака в Сиатъл и професор по онкология в Медицинския факултет на Университета Вашингтон. Проучването на Nature, проведено от Европейската изследователска инициатива за ХЛЛ, установи, че смъртността при пациенти с ХЛЛ със симптоматичен коронавирус е 31%.
„Нещото, което хората не осъзнават съвсем е, че нарушената имунна система при пациенти с ХЛЛ - поради заболяването или някои от леченията за болестта - всъщност може да повлияе на отговора ви към ваксинацията“, каза Ujjani пред CNN.
"Препоръчваме ваксините Covid-19 за нашите пациенти ... но всъщност не сме сигурни колко ефективни ще бъдат те", добави тя. "Пациентите с рак на кръвта обикновено се изключват от клиничните изпитвания, оценяващи ефикасността на ваксината."

В ход са специфични проучвания на ваксини за хора с рак
За да събере данни, Ujjani стартира изследователско проучване, включващо 500 пациенти с ХЛЛ в цялата страна - всички от които вече са планирани да получат ваксината от своя лекар или фармацевт, за да определи какъв вид имунен отговор получават от наличните в търговската мрежа ваксини.
Изследването, което е сътрудничество между повече от 10 лечебни заведения, ще бъде първото по рода си и може да донесе повече яснота за пациентите с рак.
Алиансът за грижа за рака в Сиатъл провежда подобни опити за други видове рак, включително такива, засягащи имунната система и кръвта, каза Ujjani.
Групите за застъпничество на други разпространени видове рак също насърчават пациентите да се ваксинират възможно най-скоро. Мрежата за борба с рака на белия дроб наскоро поиска от Консултативния комитет по имунизационни практики на САЩ да предостави на пациентите с рак на белия дроб ускорен достъп до ваксините.
"Тъй като COVID-19 е предимно дихателно заболяване, то представлява уникално предизвикателство за пациентите с рак на белия дроб, които са изложени на изключително висок риск от хоспитализация и смърт от COVID-19", се казва в писмо от групата.

Спешно са необходими повече изследвания
Научната общност е съгласна, че са необходими повече изследвания, за да се определи ефективността на ваксините Covid-19 при пациенти с рак.
"Имаме нужда от тези данни, за да можем по-добре да информираме пациентите и да дадем приоритет при разпределението на ваксините. Ако тези уязвими пациенти формират адекватен имунен отговор, със сигурност трябва да ги ваксинираме възможно най-рано", съобщава за CNN д-р Elad Sharon, старши изследовател Националният институт по рака.
"Ако изследванията покажат, че пациентите не успяват да формират защитен отговор от тези ваксини, тогава можем първо да ваксинираме всички, които са около тях - живеещите с тях и тези, които се грижат за тях, така че нашите медицински уязвими пациенти да бъдат най-защитени."
Ujjani добави: "Всички работим наистина усилено, за да отговорим на този въпрос, но е трудно, защото времето е много малко, тъй като ваксините току-що станаха достъпни."
Източник: CNN


{module Subscribe}


 {module Анкета}

Подобни статии