ПРАВО

В сигналите на Наталия Станчева срещу АЕЦ Козлодуй има основания

В сигналите на Наталия Станчева срещу АЕЦ Козлодуй има основания

Повод да публикуваме настоящето становище е заведения иск за 500 000 лева от държавното предприятие АЕЦ Козлодуй срещу медицинската сестра Наталия Станчева. Искът е за увреждане на репутацията на предприятието, породено от поредица жалби и сигнали на Наталия Станчева до множество институции, за това, че на територията на АЕЦ работи лечебно заведение, без да има законово право на това.

Освен жалбите и сигналите, г-жа Станчева е пускала и множество искания по закона за достъп до обществена информация до предприятието, което счита, че това е злоупотреба с права. Структура към АЕЦ „Козлодуй“ няма право да извършва медицинска дейност, без да е регистрирана като лечебно заведение по ЗЛЗ. Новият текст на разпоредбата на чл. 64, ал. 3 от Закона за здравето, (приет, чрез Преходните и Заключителни разпоредби на Закона за Енергетиката !?!) не валидира дейността на центъра, не защото е налице колизия на правни норми, а защото смислово не разширява приложното поле на нормата по никакъв начин. Целият текст на чл. 64, ал. 3 от ЗЗдр. гласи, че „Медицинското наблюдение на лицата, които работят с източници на йонизиращи лъчения, включително оценката на медицинската им пригодност да изпълняват конкретни професионални задължения, се осъществява от лекари от НЦРРЗ и от лечебните заведения, които отговарят на изискванията, посочени в наредбата по чл. 65, ал. 1, т. 4. Медицинското наблюдение на лицата, допускани до работа в ядрени централи, се осъществява от наети правоспособни лекари с придобита специалност съгласно приложение № 3 към наредбата по чл. 65, ал. 1, т. 4 от Закона за здравето и медицински специалисти, организирани в структурно звено в централата.“

Наредбата по чл. 65, ал. 1, т. 4 е Наредба № 11/2018г. за здравни норми и изисквания при работа в среда на йонизиращи лъчения . • Чл.5, ал. 4 от Наредбата – въвежда изискване лечебните заведения по чл. 64, ал. 3 от ЗЗдр да уведомяват Министерството на здравеопазването при започването на дейност по медицинско наблюдение на лица, които работят в среда на йонизиращи лъчения;

• Чл. 5, ал. 6 от Наредбата – въвежда задължение за МЗ да публикува на интернет страницата си списък на лечебните заведения, които осъществяват медицинско наблюдение на лица, които работят в среда на йонизиращи лъчения. Към момента в този списък има само едно лечебно заведение – „МЦ Торакс – д-р Асен Бояджиев – ЛЗИП“ ЕООД, гр. София.

Новият текст гласи, че „медицинското наблюдение на лицата, допускани до работа в ядрени централи, се осъществява от наети правоспособни лекари с придобита специалност съгласно приложение № 3 към наредбата по чл. 65, ал. 1, т. 4 от Закона за здравето и медицински специалисти, организирани в структурно звено в централата.“

Какво е медицинско наблюдение? Какво включва медицинското наблюдение е посочено в Наредба № 11/2018г. за здравни норми и изисквания при работа в среда на йонизиращи лъчения, чл. 3, ал. 1, т. 1-4 :

1. оценка на здравословното състояние и медицинската пригодност на лицето да изпълнява конкретни професионални задължения при работа в среда на йонизиращи лъчения;

2. оценка на здравословното състояние на лицето след планирано повишено облъчване;

3. оценка на здравословното състояние на лицето след аварийно облъчване;

4. оценка на здравословното състояние и медицинската пригодност на лицето след констатирано превишаване на някоя от границите на дозите при професионално облъчване.

Т.е. медицинското наблюдение не включва лечебна дейност, нито прегледи, каквато само лечебните заведения имат право да извършват. Има изискване периодичното медицинско наблюдение да се извършва след писмено уведомяване, заедно със списък на лицата, подлежащи на такова, както и да се нанася резултат от всяко наблюдение в карта по образец. Т.е. не се предвижда ежедневно наблюдение. От тази гледна точка няма разлика в израза „Медицинското наблюдение на лицата, които работят с източници на йонизиращи лъчения“ и „Медицинското наблюдение на лицата, допускани до работа в ядрени централи“. Това е тавтология и групите лица и периодичността са едни и същи.

Чл. 15, ал. 1 от същата Наредба се посочва, че „Работодателят осигурява провеждането на периодичното медицинско наблюдение на работещите в среда на йонизиращи лъчения, като подава писмено заявление по образец съгласно приложение № 5 до директора на НЦРРЗ или ръководителите на лечебните заведения по чл. 5, ал. 2. Към заявлението се прилага списък на лицата, подлежащи на периодично медицинско наблюдение, и данни от оценката на условията на труд за всяко работно място.“

Съгласно чл. 6, ал. 1 от Наредбата има изискване е за наблюдението да се издава „заключение“, а не амбулаторен лист, защото то няма характер на медицински преглед. Чл. 6. Относно правомощията и компетентността на „структурното звено“ в РЕШЕНИЕ № 50080 ОТ 24.07.2023 Г. ПО ГР. Д. № 3133/2022 Г., Г. К., ІІІ Г. О. НА ВКС дава отговор на няколко въпроса.

Първо, в решението е посочено, че „За случая е приложим специален закон и той е Наредба № 11/22.10.2018 г. за здравни норми и изисквания при работа в среда на йонизиращи лъчения (издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 91 от 2.11.2018 г., изм., бр. 25 от 26.03.2019 г., бр. 109 от 22.12.2020 г. ), с която се определят здравните норми и изисквания при работа в СЙЛ.“

На следващо място е важен изводът, че „Периодичното медицинско наблюдение не е проведено от компетентните лица (а от службата по трудова медицина при ответника)“.

Този извод на съда показва, че службата по трудова медицина като структурно звено на централата не може да осъществява „медицинското наблюдение“ по чл. 64, ал. 3 от ЗЗдр. Има отделен регистър към МЗ на службите по трудова медицина и на лечебните заведения, които осъществяват медицинско наблюдение на лица, които работят в среда на йонизиращи лъчения, което потвърждава извода, че това е различна дейност, осъществяванан от различни субекти и законът нито подзаконовата регламентация допускат съвместяване. Т.е. законовота изменение и новият текст на практика не разширяват приложното поле на нормата и не валидират незаконосъобразната дейност на медицински център, функциониращ към АЕЦ „Козлодуй“.

20.11.2023, София. Изготвено от адв. Силвия Величкова


 

Хареса ли ви тази статия? Ако не искате да пропуснете някоя, абонирайте се за нашия бюлетин.

Подобни статии